Kilka prostych porad dla zdrowej wątroby!

esseliv

O wątrobę trzeba zadbać! Jest to wyjątkowy narząd, który pełni funkcje produkcyjne, detoksykacyjne i regulacyjne w naszym organizmie. Wątroba ma także cenną zdolność do regeneracji. W procesie regeneracji istotne znaczenie mają fosfolipidy znajdujące się w diecie. Fosfolipidy to główny składnik błon komórkowych i obecnie można go dostarczać stosując specjalne leki, jak choćby Esseliv dostępny w aptece Oliwna i inne.

Pamiętaj o diecie!

Dieta bogata w tłuszcze, cholesterol i węglowodany nie jest dobra dla wątroby. Spożywanie produktów bogatych w lipidy wiąże się z wysokim natężeniem produkcji żółci, co może obciążać wątrobę. Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów w diecie przekłada się również na stłuszczenie wątroby.

Nie przesadzaj z alkoholem!

Korzystaj zawsze racjonalnie z alkoholu. Wg WHO można bezpiecznie spożywać dziennie po 2-3 porcje standardowe alkoholu (40-60g czystego EtOH). Przekraczanie tych dawek przyczynia się do nadmiernego obciążenia wątroby i alkoholowego stłuszczenia tego narządu, co jeszcze mocniej ogranicza funkcje wątroby.

Uważaj na leki!

Leki nie oddziałują pozytywnie na wątrobę. Muszą być zmetabolizowane i unieszkodliwione, co niesie za sobą obciążenie tego narządu. Nie przesadzajmy, zwłaszcza z lekami dostępnymi bez recepty: paracetamolem, ibuprofenem oraz lekami na przeziębienie!

Stosuj suplementy!

Suplementacja diety i leczenie wymaga specyficznego podejścia do działania wątroby. Fosfolipidy sojowe, które można odnaleźć w wielu preparatach np. Esseliv, wykazują działanie stymulujące regenerację hepatocytów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *